Gabinet Medycyny Estetycznej

Direct brow lift

Inaczej bezpośrednie podniesienie brwi lub brow lifting – to zabieg chirurgiczny umożliwiający przywrócenie/uzyskanie prawidłowej pozycji, kształtu i/lub symetrii brwi. Zabieg polega na elipsoidalnym wycięciu fragmentu skóry bezpośrednio nad łukami brwiowymi.

Beauty and me
Direct brow lift
Direct brow lift
Na czym polega direct brow lift?

Górna trzecia część twarzy, zwłaszcza brwi, jest kluczowa dla estetyki i wyrazu twarzy. Nieprawidłowa pozycja łuków brwiowych może powodować niezamierzoną ekspresję twarzy; czasem zbyt nisko położone brwi sprawiają wrażenie irytacji lub złości, twarz może wyglądać na starszą i zmęczoną.

Direct brow lift umożliwia poprawę estetyki okolicy oczodołu i twarzy, przywrócenie jej harmonii i uzyskanie młodszego wyglądu.

Bezpośrednie podniesienie brwi najczęściej wykonywane jest u starszych pacjentów z cofniętą przednią linią włosów lub z męskim typem łysienia, głębokimi bruzdami na czole, gęstymi brwiami, asymetrią brwi.

Związane z wiekiem zmiany w położeniu brwi i otaczających tkanek miękkich odgrywają rolę nie tylko w odbiorze estetycznym okolicy oczodołu. W niektórych przypadkach opadnięcie brwi może prowadzić do zaburzeń czynnościowych. Skóra poniżej łuków brwiowych, która przemieszcza się w kierunku powieki, może skutkować przesłonięciem pola widzenia.

Brow lifting to procedura umożliwiająca uzyskiwanie przewidywalnych wyników i zapewniająca dobrą kontrolę nad granicą cięcia, a zatem nad stopniem uniesienia i kształtem brwi. Jeśli to możliwe, cięcie prowadzi się w naturalnych zmarszczkach, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest mniej widoczna.

Wskazania do brow lifting

Typowym wskazaniem do wykonania direct brow lift jest opadanie brwi w wyniku zmian inwolucyjnych lub asymetria brwi na skutek porażenia nerwu twarzowego. Technika chirurgiczna często stosowana jest u pacjentów starszych, zwłaszcza mężczyzn.

Bezpośrednie podniesienie brwi wykonuje się w celu korekcji:
- różnego stopnia opadnięcia brwi
- asymetrii brwi
- Zabieg można wykonywać jednostronnie (np. u pacjentów z porażeniem nerwu twarzowego).

Jak przygotować się do zabiegu?

By uzyskać zadowalające wyniki w sposób bezpieczny, niezbędna jest odpowiednia wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta jeszcze przed przeprowadzeniem zabiegu. Wywiad przedoperacyjny zawiera m.in. pytania o wszystkie choroby i leki stosowane przez pacjenta, o stwierdzone lub podejrzewane alergie i reakcje na leki, o zaburzenia krzepnięcia i wcześniejsze zabiegi chirurgiczne.

Przeprowadzane jest dokładne badanie przedmiotowe, którego istotny element stanowią pomiary pozycji brwi, ich symetrii i opadania oraz ocena, czy wymagana jest korekcja chirurgiczna.

Opadanie brwi najczęściej związane jest ze zmianami, które z wiekiem zachodzą w okolicy okołooczodołowej. W efekcie dochodzi do migracji tkanek miękkich w dół, w okolicę powieki górnej, co zaburza jej prawidłowy wygląd i może prowadzić do przysłonięcia bocznego kąta oka.

Estetyczny wygląd brwi zależy od wielu czynników – m.in. od kształtu twarzy i mody (która zmienia się z czasem), jest uwarunkowany także etnicznie i geograficznie.

Scroll to Top