Direct brow lift
Inaczej bezpośrednie podniesienie brwi lub brow lifting – to zabieg chirurgiczny umożliwiający przywrócenie/uzyskanie prawidłowej pozycji, kształtu i/lub symetrii brwi. Zabieg polega na elipsoidalnym wycięciu fragmentu skóry bezpośrednio nad łukami brwiowymi.
Górna trzecia część twarzy, zwłaszcza brwi, jest kluczowa dla estetyki i wyrazu twarzy. Nieprawidłowa pozycja łuków brwiowych może powodować niezamierzoną ekspresję twarzy; czasem zbyt nisko położone brwi sprawiają wrażenie irytacji lub złości, twarz może wyglądać na starszą i zmęczoną.
Direct brow lift umożliwia poprawę estetyki okolicy oczodołu i twarzy, przywrócenie jej harmonii i uzyskanie młodszego wyglądu.
Bezpośrednie podniesienie brwi najczęściej wykonywane jest u starszych pacjentów z cofniętą przednią linią włosów lub z męskim typem łysienia, głębokimi bruzdami na czole, gęstymi brwiami, asymetrią brwi.
Związane z wiekiem zmiany w położeniu brwi i otaczających tkanek miękkich odgrywają rolę nie tylko w odbiorze estetycznym okolicy oczodołu. W niektórych przypadkach opadnięcie brwi może prowadzić do zaburzeń czynnościowych. Skóra poniżej łuków brwiowych, która przemieszcza się w kierunku powieki, może skutkować przesłonięciem pola widzenia.
Brow lifting to procedura umożliwiająca uzyskiwanie przewidywalnych wyników i zapewniająca dobrą kontrolę nad granicą cięcia, a zatem nad stopniem uniesienia i kształtem brwi. Jeśli to możliwe, cięcie prowadzi się w naturalnych zmarszczkach, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest mniej widoczna.
Typowym wskazaniem do wykonania direct brow lift jest opadanie brwi w wyniku zmian inwolucyjnych lub asymetria brwi na skutek porażenia nerwu twarzowego. Technika chirurgiczna często stosowana jest u pacjentów starszych, zwłaszcza mężczyzn.
Bezpośrednie podniesienie brwi wykonuje się w celu korekcji:
- różnego stopnia opadnięcia brwi
- asymetrii brwi
- Zabieg można wykonywać jednostronnie (np. u pacjentów z porażeniem nerwu twarzowego).
By uzyskać zadowalające wyniki w sposób bezpieczny, niezbędna jest odpowiednia wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta jeszcze przed przeprowadzeniem zabiegu. Wywiad przedoperacyjny zawiera m.in. pytania o wszystkie choroby i leki stosowane przez pacjenta, o stwierdzone lub podejrzewane alergie i reakcje na leki, o zaburzenia krzepnięcia i wcześniejsze zabiegi chirurgiczne.
Przeprowadzane jest dokładne badanie przedmiotowe, którego istotny element stanowią pomiary pozycji brwi, ich symetrii i opadania oraz ocena, czy wymagana jest korekcja chirurgiczna.
Opadanie brwi najczęściej związane jest ze zmianami, które z wiekiem zachodzą w okolicy okołooczodołowej. W efekcie dochodzi do migracji tkanek miękkich w dół, w okolicę powieki górnej, co zaburza jej prawidłowy wygląd i może prowadzić do przysłonięcia bocznego kąta oka.
Estetyczny wygląd brwi zależy od wielu czynników – m.in. od kształtu twarzy i mody (która zmienia się z czasem), jest uwarunkowany także etnicznie i geograficznie.