Gabinet Medycyny Estetycznej

Dermatochirurgia

Jest działem medycyny zajmującym się chirurgicznym leczeniem chorób skóry i tkanki podskórnej.

dermatochirurgia
Dermatochirurgia
Baner beauty and me dermatolog

Najczęściej wykonywane zabiegi to usuwanie znamion barwnikowych, torbieli zastoinowych (np. kaszaków), guzów łagodnych (włókniaki, tłuszczaki) oraz nowotworów złośliwych skóry. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Rany zaopatrywane są przy pomocy szwów i/lub plastrów steril strip w sposób minimalizujący powstawanie blizny.

Usuwanie znamion

Usuwanie znamion to jedna z naszych specjalności. Należy zaznaczyć, że chirurgia z późniejszym badaniem histopatologicznym to podstawowa metoda pozbycia się tego typu zmian skórnych. Część znamienia usuwanego tą metodą, przesyłana jest do badania histopatologicznego. Lasery używa się głownie do usuwania zmian w obrębie twarzy, gdyż blizna po zabiegu laserowym jest bardziej estetyczna, a rana nie wymaga założenia szwów.

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym Lignokainą w różnych rozcieńczeniach, w zależności od lokalizacji. Linię cięcia wykonuje się wzdłuż linii napięć skóry, tak zwanych linii Langera. Dzięki temu blizna jest potem mało widoczna. Ranę zszywamy nierozpuszczalną nicią chirurgiczną, czasami – gdy rana jest większa konieczne jest założenie dodatkowych szwów podskórnych. Całą procedura trwa około pół godziny.

Usuwanie znamion – przebieg/rekonwalescencja/metody

Usunięcie znamienia ma uchronić nas przed jego ewentualną transformacją nowotworową. Rzeczywiście, radykalne wycięcie jest metodą zero-jedynkową, załatwiającą definitywnie sprawę. Dlaczego więc nie usunąć wszystkich znamion i mieć spokój do końca życia?

Odpowiedź jest prosta – większość czerniaków rozwija się na skórze uprzednio nie zmienionej, więc usunięcie znamion nie daje żadnych gwarancji, że nie zachorujemy na nowotwór skóry. Dodatkowo, usunięcie znamienia jest zabiegiem, który może dać powikłania: brzydkie blizny, keloidy, zakażenia, powikłania po środkach znieczulających.

Dlatego też uważam, że decyzję czy znamię usunąć czy nie, należy podejmować racjonalnie, rozważając wszystkie za i przeciw. Najlepszym postępowaniem wydaje się być regularna obserwacja i kontrola dermatoskopowa znamion i ewentualne usuwanie tych podejrzanych. Najlepiej jest badać się raz do roku, jeżeli jednak ktoś w rodzinie chorował na czerniaka, kontrole muszą być co 6 miesięcy.

Scroll to Top